تبلیغات
volleyjoon - کتاب سعیدمعروف

volleyjoon

ما طرفدار والیبال هستیم وتاهمیشه طرفدار باقی میمونیم

کتاب سعیدمعروف

به گزارش اروم نیوز به نقل از ندای ارومیه،  شاید هیچکس از خانواده سیدعباسی ها فکرش را نمی کرد روزی برسد خواهرزاده مغرورشان به جایی برسد که افتخاراتش طعنه به دو دهه افتخارآفرینی شان (برادران جهانگیر، نوبخت و وحید سیدعباسی) بزند!

سعید معروف هستم، متولد 28 مهر 64!
سعید والیبال ایران، درست 28 سال پیش (28 مهر 1364 - 20 اکتبر 1985) در محله عطایی ارومیه دیده به جهان گشود. روزهایی که ارومیه بخاطر مرزی بودنش گهگاه آماج حملات بعثی ها قرار می گرفت، سعید در دامن مادر زحمتکشی که برادرانش همگی ورزشکار آن هم از نوع والیبالی اش بودند، پرورش یافت. پدرش میرمحمود معروف ارزیاب بانک مسکن بود که اکنون بازنشسته شده است.


 

والیبالیستی که به همه ورزش ها سرک کشیده است!
سعید معروف لکرانی در دوران نوجوانی قبل از اینکه والیبالیست شود یک هندبالیست و بسکتبالیست حرفه ای بود و مقام قهرمانی بسکنبال مدارس استان، سومی هندبال و عنوان سومی دوی صحرانوردی آذربایجان غربی از جمله افتخارات شخصی اوست!
با تشویق دایی هایش (جهانگیر و نوبخت) به همراه دایی کوچکترش وحید وارد رشته والیبال شد و مسابقات والیبال آموزشگاهی اولین مسابقاتی بود که سعید توانایی های خودش را اثبات و سبزی پرور مربی والیبال مدارس استعداد سعی را کشف کرد.

ورزش حرفه ای فرصت درس خواندن را گرفت
ورود به عرصه ورزش حرفه ای سبب شد معروف نتواند در رشته دلخواهش یعنی مهندسی ادامه تحصیل دهد اما بخاطر علاقه فراوان به درس شاگرد کلاس تربیت بدنی در دانشگاه شد!

پدر وی درباره درس خواندن سعید می گوید: سعید از همان دوران کودکی از هوش سرشاری برخوردار بود و با وجود اینکه ورزش را از دوران ابتدایی آغاز کرده بود و اغلب اوقاتش را در سالن های ورزشی می گذراند، ولی همواره نمراتش در حد شاگرد اول کلاس بود و رتبه ممتاز می آورد.

مقاومت، پگاه و دعوت به اردوی تیم ملی و پیوستن به پرافتخارترین تیم والیبال ایران!
سال 79 بود که به عضویت تیم مقاومت ارومیه در آمد و سپس به پگاه ارومیه پیوست و یکسال طول نکشید که به اردوی تیم ملی نوجوانان والیبال ایران دعوت شد.سال 80 سعید با اثبات توانایی های خود توانست مربیان تیم ملی را قانع کند که بر نام دیگر پاسورهای دعوت شده به اردوی تیم ملی قلم قرمز بکشند.

مسئولین آن زمان صنام تهران که به ارزش های وی پی برده بودند با او قرارداد رسمی امضا کردند و سعید معروف درحالی به پرافتخارترین تیم والیبال ایران در آن زمان پیوست که17 سال بیشتر نداشت.

صنام سکوی پرتاب پاسور جویای نام ایران بود و طولی نکشید همگان به استعدادهای این جوان ترک و آذری زبان پی بردند.دعوت به اردوهای تیم ملی نوجوانان و جوانان و حضور درخشان در بازیهای آسیایی و جهانی نام سعید معروف را بر زبان ها انداخت.نئوپان گنبد و سایپا مشتریان بعدی آقای خاص و یکدهه حضور در تیم ملی
نئوپان گنبد، سایپا تهران مقصد بعدی پاسور خوش فکر والیبال ایران بود. سعید معروف تا سال 84 در تیم ملی نوجوانان و جوانان حاضر بود و با این تیم افتخارات زیادی در سطح بین المللی کسب کرد. سال 84 بود که با دعوت زوران گائیچ جای امیر حسینی را در تیم ملی گرفت.

سعید بیشتر سال های والیبال خود را در سایپا سپری کرد و در این مدت توانست با این تیم به عناوین ارزشمندی در لیگ ایران و با تیم پیکان (قرضی) در آسیا دست یابد.

معروف پس از اینکه در سال 87 از سایپا جدا شد به تیم داماش پیوست و پس از یک فصل حضور ناموفق در این تیم متمول به کاله آمل پیوست و به همراه این تیم مقام قهرمانی لیگ برتر ایران و سومی جام باشگاه های آسیا را کسب کرد.

شرط سعید برای ولاسکو: یا امیر حسینی یا من ...
سال 90 بود که با آمدن ولاسکو به ایران سعید در همان اردوهای ابتدایی عطای تیم ملی را به لقایش بخشید و بعد از اردوی ایتالیا از تیم ملی کناره گیری کرد.

برخی اختلافات وی با امیرحسینی دیگر پاسور دعوت شده به تیم ملی را علت اصلی خداحافظی وی دانستند که رئیس فدراسیون والیبال با تایید تلویحی این فرضیه گفت: "سعید معروف یكی از سرمایه های ورزش والیبال ایران است كه در آسیا نیز همتا ندارد. خروج وی از تركیب تیم ملی به خواست خودش و موقتی است و در آینده به این تیم باز خواهد گشت. سعید با شناختی كه از روحیه خود دارد به دلیل اینكه نمی تواند تیم ملی را به عنوان پاسور دوم همراهی كند، از عضویت در تیم ملی انصراف داده است."

این اظهارات داورزنی را بعدها سعید معروف در محافل خودمانی تایید کرد.

بعد از خداحافظی امیر حسینی کهنسال! از تیم ملی در پایان مسابقات جام جهانی 2011 ژاپن، خولیو ولاسکو بار دیگر دست کمک خود را بسوی پاسور خلاق ارومیه ای دراز کرد و معروف بار دیگر به عنوان پاسور اول به تیم ملی برگشت.

معروف به مهد والیبال آسیا آمد!
پس از کش و قوس های فراوان بالاخره سعید پس از یک دهه حضور در تیم های پایتخت نشین و متمول به زادگاه خود برگشت و در فصل 91 - 92 به تیم شهرداری ارومیه پیوست اما شهرداری به دلیل بدشانسی از حضور در پلی آف لیگ برتر بازماند.

آقای مغرور کاپیتان می شود!
سعید معروف پس از عدم دعوت علیرضا نادی کاپیتان سابق تیم ملی با رای ملی پوشان والیبال بعنوان کاپیتان تیم ملی انتخاب شد تا به همراه یدالله کارگرپیشه و ساسان خداپرست مثلث رهبری آذری ها در تیم ملی والیبال را تشکیل دهد.معروف و کارهای خیرخواهانه ...
سال 91 معروف پس از احسان حدادی بعنوان دومین ورزشکار محبوب سال ایران از دیدگاه مخاطبان ایسنا انتخاب شد.
همچنین سعید معروف به همراه علی دایی، حمید سوریان، بهداد سلیمی و علی توفیق از جمله ورزشکاران ایرانی یاور سازمان ملل متحد در ایران می‌باشند.

پادشاه والیبال آسیا از ارومیـــه می آید!
معروف که 1.89 متر قدر و 80 کیلو وزن دارد، امسال توانست اولین قهرمانی خود با تیم ملی ایران را در جام ملت های آسیا بدست آورد و علاوه بر بهترین پاسور مسابقات عنوان ارزشمندترین بازیکن جام ملت ها را کسب کرد تا پسری از دیار تاک و انگور به پادشاهی والیبال آسیا برسد.

سعید درباره کسب این عنوان می گوید: در ورزش‌های گروهی، روی افتخار شخصی نمی‌توان مانور داد، اما چون عنوان بهترین پاسور آسیا ،حدود 15 سال دست كره، ژاپن و چین بود، من خیلی خوشحالم كه این اتفاق افتاد و بهترین پاسور آسیا از تیم ایران انتخاب شد.

پاسور اول و کاپیتان تیم‌ ملی والیبال کشورمان معتقد است، انتشار کتاب خاطراتش که دربرگیرنده وقایع حضورش در میادین مختلف ‌آسیایی و جهانی به ویژه لیگ جهانی سال 2013 است، باعث آشنایی نسل‌های آینده با اتفاقات نخستین حضور ایران در مسابقات لیگ‌ جهانی والیبال خواهد شد.او گفت: کتاب‌ سرگذشتم باعث می‌شود «معروف» بمانم.

 

فرهاد ظریف و خاطره گویی از سعید!

سعید معروف می‌گفت رفته بودم پلیس + 10، لباس ورزشی تنم بود و من را نمی‌شناختن. مسئول پرسیده بود ورزشکاری؟ گفته بود بله. بعد پرسیده بود فامیلت چیست؟ گفته بود معروف هستم. کارمند پلیس + 10 گفته بود اگر معروفی برای خودت هستی؛ فامیلت را بگو می‌خواهم بنویسم!

برخی از عناوین و افتخارات پادشاه والیبال آسیا:


ملی:
    مدال طلا مسابقات قهرمانی والیبال مردان آسیا ۲۰۱۳
    مدال نقره مسابقات قهرمانی والیبال مردان آسیا ۲۰۰۹
    مدال نقره بازی های آسیایی ۲۰۱۰
    مدال طلا مسابقات والیبال کاپ آسیا ۲۰۱۰
    مدال طلا مسابقات والیبال کاپ آسیا ۲۰۰۸
    مدال نقره مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۰۳
    مدال برنز قهرمانی جوانان جهان[ 1392/10/18 ] [ 16:53 ] [ ] [ نظرات() ]